Žít v souladu

Zájem o nové byty trvá

Západočeši mají zájem o nové byty i za současné krize. Oproti předchozím letům letos ovšem nakupují jen ti, kteří skutečně POTŘEBUJÍ BYDLET. Ostatní vyčkávají.

Podle investorů a makléřů jsou v současnosti klienti opatrnější. "Chtějí vědět, kdo dům nebo byt staví i kdo je investorem," říká Iveta Petříková ze společnosti BC Real. "Řada z nich také upřednostňuje nákup již hotového nebo alespoň rozestavěného projektu," konstatuje Petříková. S tím souhlasí Eva Kolinová z Riva Reality, která má na starosti projekt Panorama Slovanské údolí v Plzni-Skvrňanech. "Ze 76 bytů, které jsme kolaudovali koncem září, mají už dvě třetiny vlastníka," říká makléřka. Jejich ceny se pohybují od dvou do čtyř milionů korun. Polovina nově stavěných bytů v Plzni je prodána Prodaná je i většina ze 44 nových bytů v Černické ulici. 

Obydlených je i sedm řadových domků 4+kk s garážemi ve Chválenicích na jižním Plzeňsku. "Poslední čtyři jsou zastřešené. Vnitřky dokončíme dle přání klientů," sděluje Lenka Polívková z realitní kanceláře Pubec. 

Z poloviny je rozprodáno i 88 bytů v sedmi domech, které začaly před několika měsíci růst v plzeňských Lobzích v rámci projektu Švábinské terasy. Obdobný zájem je rovněž o nadstandardní bydlení v bytovém domě Borský park. "Z 57 atypických bytů máme volnou méně než polovinu. Kolaudace je plánovaná na duben 2010," uvedla Iveta Petříková. Ve stejnou dobu bude hotová i první část ze 118 bytů a 14 řadových domků v Plzni-Černicích. "Ostatní dokončíme během léta," doplňuje Eva Kolinová. Příští červen budou k nastěhování čtyři řadové rodinné domy, které staví realitní a investiční společnost BYTY Západ v Oseku u Rokycan. 

Jestliže projekt zájemce o bydlení zaujme, neváhají zaplatit ani za bydlení, které ještě nestojí. Příkladem je obytná zóny Nová Valcha na jižním okraji Plzně. Do dvou let hodlá pražský V Invest CZ na bývalém tankodromu postavit 129 bytů, 33 atriových domů, 8 řadových domů a 6 vil. "Nedávno jsme získali stavební povolení a brzy ukončíme výběr generálního dodavatele," říká obchodní ředitel V Investu CZ Petr Tomášek. 

Táhne i bydlení na horách a luxus Dobře se prodávají i horské byty určené k rekreaci. Více než polovina z 27 v létě dokončených apartmánů v Javorné na Šumavě už zná své majitele. "Ke každému patří venkovní parkovací stání a sklepní kóje, do které se vejdou i kola," popisuje Robert Vaněk z firmy Madruzzo. 

Nepovšimnuté nezůstávají ani luxusní projekty. V těsném sousedství plzeňského hotelu Angelo odstartuje příští jaro výstavbu obytného a administrativního komplexu Hamburk. "Poptávka vážných zájemců pokrývá již nyní více než třetinu bytů a kanceláří," sděluje marketingová manažerka Lenka Kocourková. Byty naproti Plzeňskému Prazdroji nabízí pražský developer od 37 tisíc korun za metr čtvereční.

V Invest CZ a.s. Budova Mechanica 2
Walterovo náměstí 329/3
158 00 Praha 5 - Jinonice
tel.: +420 233 353 116
+420 233 354 818
fax: +420 233 350 308
e-mail: info@vinvest.cz

Novinky

V Invest se aktivně účastní konferencí v oblasti developmentu

Co přinese realitní boom v roce 2018, Nemovitosti a finanční trh a Perspektivy bydlení a metropolitní plán v Praze

Nová cesta k dostupnému bydlení: V Invest nabídne v Plzni družstevní byty

Společnost V Invest startuje v Plzni pilotní projekt družstevního bydlení, které kombinuje dostupnost nájemního bydlení s jistotou bydlení ve vlastním.