Žít v souladu

Nových bytů v širším centru Prahy bude ubývat

V určité fázi se nejspíš trh s novými byty zpomalí, a to zejména v okrajových částech Prahy a okolí, říká Petr Tomášek, obchodní ředitel společnosti V Invest CZ.

* LN V poslední době se hodně hovoří o ceně stavebních prací. Jsou ceny nových nemovitostí v ČR vyšší i proto, že kvalitní stavebník je v Česku nedostatkové zboží? 

V současné době zažívá ČR velký stavební boom. Stavební firmy mají dostatek zakázek a s tím je samozřejmě spojená velká poptávka po generálních dodavatelích a subdodávkách staveb. S tímto vědomím vstupují stavební firmy do výběrových řízení a investor je leckdy nucen akceptovat vyšší nabídkovou cenu generálního dodavatele, než předpokládal v prvotních propočtech projektu. Vyšší cena však v mnoha případech neodpovídá kvalitě provedených prací. 

* LN O kolik se podle vás meziročně zvyšují ceny parcel a pozemků v Praze a okolí? 

Meziroční nárůst cen je spíše otázkou pro statistický úřad. Všeobecně ceny parcel pro solitérní výstavbu rodinných domů za posledních pět let několikanásobně vzrostly v závislosti na lokalitě, zejména v širším centru města, občanské vybavenosti, infrastruktuře, dostupnosti, nabídce na trhu apod. Jinak je to s pozemky pro výstavbu bytových domů, kde se ceny každoročně neustále zvyšují, a to vzhledem k úbytku vhodných lokalit a velké převaze poptávky nad nabídkou. 

* LN Z úst některých analytiků zaznívá názor, že se zužuje prostor pro nové byty určené k prodeji. Tedy, že se trh nasycuje. Souhlasíte s tím? 

Aktuálně je velký zájem o nové byty dán ekonomickou situací na trhu, zejména se lidé obávají zvýšení DPH, ať se jedná o zvýšení snížené sazby daně anebo přechod daně ze 
snížené na základní, který snad již byl zažehnán. Dalším faktorem velké poptávky po nových bytech je i jejich umístění. Jedná se zejména o centrum a širší centrum Prahy, kde investičních příležitostí ubývá a naopak je stále více investorů a developerů, kteří v těchto lokalitách projekty aktivně vyhledávají. V určité fázi se nejspíš vzhledem k již zmíněným faktorům trh s novými byty zpomalí, a to zejména v okrajových částech Prahy a okolí, kde budou investoři stále více investovat. Nových bytů v širším centru Prahy bude stále více ubývat. 

* LN Máte představu, kolik nových bytů by se v Praze a okolí mohlo prodávat poté, co poptávka dosáhne vrcholu a nastanou "běžné roky"? 

Myslím si, že poptávka po nových bytech stále bude, protože se ekonomická situace ČR a životní styl občanů v Praze a okolí mění a velmi pomalu se přibližuje evropské úrovni. Tento fakt by mohl vést i k tomu, že Češi budou chtít i nadále měnit své staré byty či byty koupené před několika lety za nové, větší s důrazem na užitnou hodnotu staveb, architekturu, vybavení projektu (sportoviště, vlastní obchodní a sociální zázemí), nové technologie, materiály, snižování provozních nákladů atd. Investoři budou nuceni přicházet s nabídkou ekologicky a ekonomicky vyspělejších staveb, což by mohlo přinést nové trendy bydlení, které by mohly udržet aktivní poptávku po nových bytech .

V Invest CZ a.s. Budova Mechanica 2
Walterovo náměstí 329/3
158 00 Praha 5 - Jinonice
tel.: +420 233 353 116
+420 233 354 818
fax: +420 233 350 308
e-mail: info@vinvest.cz

Novinky

V Invest se aktivně účastní konferencí v oblasti developmentu

Co přinese realitní boom v roce 2018, Nemovitosti a finanční trh a Perspektivy bydlení a metropolitní plán v Praze

Nová cesta k dostupnému bydlení: V Invest nabídne v Plzni družstevní byty

Společnost V Invest startuje v Plzni pilotní projekt družstevního bydlení, které kombinuje dostupnost nájemního bydlení s jistotou bydlení ve vlastním.