Žít v souladu

Každý projekt přizpůsobujeme lokalitě

Společnost V Invest CZ, a.s., oslavila na sklonku loňského roku 25. výročí působení na trhu. Původně inženýrská firma se postupem let změnila v úspěšného developera.

Jak říká Ing. Jaroslav Vondřička, partner a ředitel společnosti, ke každému projektu přistupují komplexně, před jeho zahájením analyzují trh a na architektonické návrhy všech staveb – i těch relativně malých – vypisují výběrové řízení, aby našli to opravdu nejvhodnější řešení pro příslušnou lokalitu.

Dlouhá léta sídlíte v atraktivním, i když zatím chátrajícím areálu Jinonického zámečku. Jak se vyvíjejí plány na jeho rekonstrukci?

V loňském roce jsme přehodnotili záměr jeho přestavby na hotel a wellness. Konsolidovali jsme majetkové poměry a rozhodli jsme se, že zde ve třech etapách vznikne rezidenční projekt. Tedy něco, co umíme a k čemu nepotřebujeme partnery. Ve spolupráci s památkáři velmi pečlivě zrekonstruujeme historický objekt, v němž by vedle bytů a kancelářských prostor byla restaurace, možná s vlastním pivovarem. Tu bychom chtěli terasou propojit s exteriérem. Vlastníme i sousední pozemky, které bychom chtěli zpřístupnit, upravit a zakomponovat do urbanistického řešení. V blízkosti vede poměrně frekventovaná cyklostezka, takže by zde mohla vzniknout klidová zóna s příjemným bydlením v parkové zeleni s jezírkem.

Kolik bytů zde plánujete?

Vznikne tu asi 80 bytových jednotek. Část bytů, 60–70, vznikne v zámečku a na místě bývalé stodoly v horní části pozemku postavíme asi deset řadových rodinných domů se zahrádkami a vstupem přímo z podzemního parkingu. Tvarosloví domů bude odpovídat požadavkům památkářů a bude korespondovat se stylem zámečku, takže to nebudou žádné moderní kostky, ale spíše klasika s historizujícím tvaroslovím doplněná o moderní architektonické prvky vyjadřující soudobý architektonický styl.

Kdy rekonstrukci zahájíte? Kteří architekti na projektu pracují?

Výstavba nových rodinných domů na místě někdejší stodoly by měla začít už letos koncem roku, mezitím budeme pracovat na dokumentaci pro všechna povolení k rekonstrukci historické části, která by měla následovat v roce 2018. Ve fázi studie jsme spolupracovali s více ateliéry, nakonec jsme se rozhodli pro realizaci od MS Architekti.

Před lety jste jako jeden z prvních pražských developerů přišli do Plzně. Jak pokračuje Nová Valcha?

Tento projekt i nadále úspěšně rozvíjíme. Loni se nám podařilo navýšit prodej oproti plánu o více než 30 % a zahájili jsme už pátou fázi výstavby. První čtyři jsou téměř vyprodané. Ta současná bude zahrnovat asi 90 rodinných domů a 60 bytových jednotek a hotová by měla být přibližně do tří let. Předpokládáme, že v téže době také vše rozprodáme.

Tím už na Valše skončíte?

Kdepak! Pátou fází budeme zhruba v polovině kapacit projektu a počítáme s tím, že ho budeme rozvíjet ještě dalších pět až osm let. Každý rok přicházíme s novými produkty, které lokalitu oživují. Najdete zde bytové domy, rodinné řadovky i solitérní domy. Ty navíc nejsou podle „stejného mustru“, ale liší se typem, výškou, velikostí pozemku apod. Klienti si proto mohou vybrat nejen podle potřeb, dispozic nebo finančních možností… Stává se, že jdou na obhlídku bytu a skončí v domku, nebo naopak. V současné době máme postavených asi 150 rodinných domů nebo bytových jednotek, stávající etapa bude mít stejný rozsah. Celkově počítáme zhruba se 700 domy či byty.

Co vaše další aktivity?

V pražském Podolí jsme dokončili WhiteGray Rezidenci se 14 bytovými jednotkami, která byla doprodána tři měsíce po kolaudaci. Musíme se pochlubit, že tento projekt získal třetí cenu v soutěži Best of Realty, čehož si velice vážíme a doufáme, že to ocení i klienti. Rovněž z toho vyplývá, že dokážeme dobře postavit větší, etapový projekt typu Nová Valcha stejně jako komorní záležitost s 11 byty – to je jeden ze stávajících projektů v přípravě. To patří k filozofii naší společnosti: Zajímá nás každá lokalita a jsme schopni jí projekt přizpůsobit tak, aby poměr ceny a výkonu byl vyvážený a dával smysl. Snažíme se jít s proudem a do každé lokality zasadit projekt, který do ní zapadne, hodí se do ní a splní očekávání klientů. Zaplňujeme tak v Praze různé proluky, i relativně malé. Máme nyní menší projekty se 14 až 20 bytovými jednotkami v Praze 5 poblíž Klamovky a v Praze 6 ve Starých Dejvicích.

V Praze se tedy zaměřujete spíše na komornější domy?

Ano. Chystáme ale i objemnější projekty. Například v blízkosti Kobyliského náměstí projekt s 35 jednotkami nebo větší polyfunkční projekt na Proseku, kde bude asi 80–90 jednotek a obchodní prostory. Je to v blízkosti metra, v oblasti s plnou občanskou vybaveností. Předpokládáme, že o část bude zájem jako o investici. Proto to bude mix malometrážních a rodinných bytů. Součástí řešení tohoto projektu je i spolupráce s městem na zakomponování lávky pro pěší přes rušnou sousední ulici. Do poloviny roku bychom chtěli dát na trh také projekt s 80 až 100 byty na rozhraní Barrandova a Hlubočep, který jsme koupili loni se stavebním povolením; nyní ho dolaďujeme, zefektivňujeme. Dále připravujeme projekt s více než 70 byty v Praze 4 – Kačerově.

Kolik tedy aktuálně připravujete rodinných domů a bytů?

V současné době máme ve výstavbě nebo přípravě 13 projektů, jejichž celkový objem činí bezmála 1000 jednotek, které budou dokončeny průběžně do roku 2021, tedy asi 200 ročně, a stejný objem plánujeme i v dalších letech.

V minulosti jste se dost zaměřovali na horské apartmány, na Šumavě provozujete penzion Kilián. Orientujete se stále i tímto směrem?

Hory jsou naše srdeční záležitost. Na Kvildě a v Zadově chystáme výstavbu apartmánových domů na prodej, což bude zajímavá příležitost pro investory i milovníky hor. Teď o víkendu jsem byl v našem penzionu Kilián, vytáhl běžky a sbíral inspiraci pro naše budoucí projekty!

V Invest CZ a.s. Budova Mechanica 2
Walterovo náměstí 329/3
158 00 Praha 5 - Jinonice
tel.: +420 233 353 116
+420 233 354 818
fax: +420 233 350 308
e-mail: info@vinvest.cz

Novinky

V Invest se aktivně účastní konferencí v oblasti developmentu

Co přinese realitní boom v roce 2018, Nemovitosti a finanční trh a Perspektivy bydlení a metropolitní plán v Praze

Nová cesta k dostupnému bydlení: V Invest nabídne v Plzni družstevní byty

Společnost V Invest startuje v Plzni pilotní projekt družstevního bydlení, které kombinuje dostupnost nájemního bydlení s jistotou bydlení ve vlastním.